İletişim: 0212 438 09 54

Yazılar

Catering Şirketi

Bir catering şirketi olarak Net Kurumsal, orta ve büyük ölçekli bir çok firmanın catering yemek ihtiyacını karşılamaktadır. Müşterilerinin doğru catering firmasını seçerken uygulamış olduğu kriterlerin tamamını karşılayan bir catering şirketi olarak, müşterilerimizle uzun vadeli bir çalışma şekli içerisinde kaliteden taviz vermeden catering hizmeti veriyoruz.

Şimdi makalenin detay yazısı olarak catering şirketinin ne olduğundan ve catering sektöründeki önemli anahtar kelimelerden bahsedilecektir.

Catering Nedir?

Catering, hazır yemek tedariği anlamına gelen yabancı kökenli bir kelimedir.

Catering Şirketi Nedir?

Catering hizmetlerini sunan firmalara catering şirketi denir. Bunlara aynı zamanda yemek şirketi de denmektedir.

Türkiye’de Kaç Tane Catering Şirketi Vardır?

Net bir araştırma bulunmamakla birlikte Türkiye’de tahmini olarak 5000 kayıtlı yemek şirketi olduğu düşünülmektedir. Kaynak: https://www.netkurumsal.com/turkiyede-kac-yemek-sirketi-var/

Konuyla alakalı catering sektöründe sık karşılaşabileceğiniz bazı anahtar kelimeler ve terimler aşağıdaki gibidir:

Catering

Tabldot

Benmari

Yemek Menüsü

Catering Şirketleri

Catering şirketleri, toplu yemek üretimi yapan firmalar için kullanılan yaygın bir terimdir. Bir yemek hizmeti ihtiyacınız olduğunda catering şirketlerinden teklif alabilirsiniz. Catering şirketleri temel olarak iki ana hizmet vermektedir: Müşterinin mutfağında yemek üretimi ve kendi mutfağında yemek üretimi. Bazı catering şirketleri yalnızca kendi mutfağında yemek üretimi yaparak hizmeti taşımalı yemek olarak sağlar. Bazıları ise kendi mutfağı ya da taşıma araçları olmayıp müşterinin mutfağında gerekli tüm ekipmanları alarak ve personel kadrosunu oluşturarak catering hizmeti sağlayabilir.

Catering şirketleri için popüler arama kelimeleri şunlardır:

catering şirketleri

catering şirketi

catering firmaları

catering firması

istanbuldaki catering şirketleri

ankaradaki catering şirketleri

bursadaki catering şirketleri

yemek şirketleri

toplu yemek şirketleri

tabldot yemek şirketleri

catering yemek şirketleri

Doğru Catering Şirketini Nasıl Seçebiliriz?

Catering, yemek üretimi yapan firmaların yaptığı işe denir. Catering şirketleri de bu işi yapan firmalar için kullanılır. Catering şirketleri arasında en doğrusunu bulmak aldığınız yemek hizmetinin kalitesi ve fiyatın ucuzluğu açısından önemlidir. Belirli karar verme kriterleriyle bu durum rahatlıkla aşılabilir. Aşağıda doğru catering şirketinin bulunmasını belirli göstergelerle anlatacağız.

Doğru Catering Hizmeti Türünü Belirleme

Öncelikle catering şirketlerinin verdiği hizmetleri göz önünde bulunduralım: Taşımalı yemek hizmeti, yerinde üretim yemek hizmeti, organizasyon hizmeti ve paket yemek hizmeti. Bu noktada eğer alacağınız yemek hizmeti tek günlük ya da bir sürelik değilse, organizasyon hizmetini kafadan eleyebiliriz. Eğer çalışan sayınız 25 in üzerindeyse ve yemeklerin ısıtılacağı ve masa-sandalyenin olduğu bir yemekhaneniz varsa, paket yemek opsiyonunu da kalite açısından eleyebilirsiniz. Kalan iki seçenek arasındaki seçimde yine personel sayınız önem teşkil etmektedir. Maliyet açısından düşünürsek firmanızdaki çalışan sayısı eğer 150’nin altındaysa ve taşıma yemek hizmeti alabilme durumunuz müsaitse, mutlaka taşımalı hizmet alın. Çünkü yerinde üretim hizmet 150’nin altındaki sayılarda yüksek fiyatlar oluşturabilmektedir. Son seçenek olan yerinde üretim yemek ise genelde çalışan sayısı fazla olan firmalarda ya da taşımalı yemek hizmetinin imkansız olduğu yerlerde tercih edilmelidir.

Doğru Catering Şirketini Belirleme

Catering hizmetleri seçeneklerinden doğru olanını belirledikten sonra, doğru catering şirketinin aranması ve fiyat teklifi alınması önemlidir. Bu noktada tüm catering şirketlerinden teklif alıp en uygun fiyata ya da en yakındaki catering şirketiyle çalışmak doğru olmayacaktır. Sizin firmanıza hitap eden ve kendini kanıtlamış, referansları sağlam, yasal prosedürleri eksiksiz yerine getiren birkaç catering şirketinden fiyat teklifi almanız hemen zaman açısından hem de kolaylık açısından uygun olacaktır. Öncelikle iletişime geçtiğiniz bu catering şirketlerinden mevcut tüm kalite dökümanlarını, menülerini, sağlık muayenelerini, İSG raporlarını, referanslarını fiyat teklifiyle beraber isteyin. Aldığınız fiyat tekliflerine göre firmanızın satın alma prensiplerine de uygun olacak şekilde bir yemek birim fiyat bütçesi belirleyin. Sonrasında bütçenizin üzerinde fiyat teklifi veren firmalardan fiyatta revize yapabilme durumunu sorun ve olumlu yanıt aldıklarınızı diğerlerinin yanına ekleyin.

Örnek olarak elinizde sizin firmanızın fiyat ve kalite politikalarına uygun 5 catering şirketi olsun. Bunların arasında değerlendirme yapmak için her birinin halihazırda hizmet vermiş olduğu bir projesini yerinde gezerek puanlayın. Ve bir tablo oluşturarak tüm değerlendirme kriterlerini üst sekmelere, catering şirketlerini de sol sekmelere yerleştirin. Her kriter için bir çarpan belirleyin. Örnek olarak aşağıdaki gibi bir tablo oluşturabilirsiniz.

catering şirketleri değerlendirme

Tablodaki sonuçlara göre X Firması tercih edilebilmektedir. Puan olarak yakın olması sebebiyle T Firması da alternatif olarak değerlendirilebilir.

Sayfa 1/512345