İletişim: 0212 438 09 54

Yazılar

Catering Şirketleri

Catering şirketleri, toplu yemek üretimi yapan firmalar için kullanılan yaygın bir terimdir. Bir yemek hizmeti ihtiyacınız olduğunda catering şirketlerinden teklif alabilirsiniz. Catering şirketleri temel olarak iki ana hizmet vermektedir: Müşterinin mutfağında yemek üretimi ve kendi mutfağında yemek üretimi. Bazı catering şirketleri yalnızca kendi mutfağında yemek üretimi yaparak hizmeti taşımalı yemek olarak sağlar. Bazıları ise kendi mutfağı ya da taşıma araçları olmayıp müşterinin mutfağında gerekli tüm ekipmanları alarak ve personel kadrosunu oluşturarak catering hizmeti sağlayabilir.

Catering şirketleri için popüler arama kelimeleri şunlardır:

catering şirketleri

catering şirketi

catering firmaları

catering firması

istanbuldaki catering şirketleri

ankaradaki catering şirketleri

bursadaki catering şirketleri

yemek şirketleri

toplu yemek şirketleri

tabldot yemek şirketleri

catering yemek şirketleri

Doğru Catering Şirketini Nasıl Seçebiliriz?

Catering, yemek üretimi yapan firmaların yaptığı işe denir. Catering şirketleri de bu işi yapan firmalar için kullanılır. Catering şirketleri arasında en doğrusunu bulmak aldığınız yemek hizmetinin kalitesi ve fiyatın ucuzluğu açısından önemlidir. Belirli karar verme kriterleriyle bu durum rahatlıkla aşılabilir. Aşağıda doğru catering şirketinin bulunmasını belirli göstergelerle anlatacağız.

Doğru Catering Hizmeti Türünü Belirleme

Öncelikle catering şirketlerinin verdiği hizmetleri göz önünde bulunduralım: Taşımalı yemek hizmeti, yerinde üretim yemek hizmeti, organizasyon hizmeti ve paket yemek hizmeti. Bu noktada eğer alacağınız yemek hizmeti tek günlük ya da bir sürelik değilse, organizasyon hizmetini kafadan eleyebiliriz. Eğer çalışan sayınız 25 in üzerindeyse ve yemeklerin ısıtılacağı ve masa-sandalyenin olduğu bir yemekhaneniz varsa, paket yemek opsiyonunu da kalite açısından eleyebilirsiniz. Kalan iki seçenek arasındaki seçimde yine personel sayınız önem teşkil etmektedir. Maliyet açısından düşünürsek firmanızdaki çalışan sayısı eğer 150’nin altındaysa ve taşıma yemek hizmeti alabilme durumunuz müsaitse, mutlaka taşımalı hizmet alın. Çünkü yerinde üretim hizmet 150’nin altındaki sayılarda yüksek fiyatlar oluşturabilmektedir. Son seçenek olan yerinde üretim yemek ise genelde çalışan sayısı fazla olan firmalarda ya da taşımalı yemek hizmetinin imkansız olduğu yerlerde tercih edilmelidir.

Doğru Catering Şirketini Belirleme

Catering hizmetleri seçeneklerinden doğru olanını belirledikten sonra, doğru catering şirketinin aranması ve fiyat teklifi alınması önemlidir. Bu noktada tüm catering şirketlerinden teklif alıp en uygun fiyata ya da en yakındaki catering şirketiyle çalışmak doğru olmayacaktır. Sizin firmanıza hitap eden ve kendini kanıtlamış, referansları sağlam, yasal prosedürleri eksiksiz yerine getiren birkaç catering şirketinden fiyat teklifi almanız hemen zaman açısından hem de kolaylık açısından uygun olacaktır. Öncelikle iletişime geçtiğiniz bu catering şirketlerinden mevcut tüm kalite dökümanlarını, menülerini, sağlık muayenelerini, İSG raporlarını, referanslarını fiyat teklifiyle beraber isteyin. Aldığınız fiyat tekliflerine göre firmanızın satın alma prensiplerine de uygun olacak şekilde bir yemek birim fiyat bütçesi belirleyin. Sonrasında bütçenizin üzerinde fiyat teklifi veren firmalardan fiyatta revize yapabilme durumunu sorun ve olumlu yanıt aldıklarınızı diğerlerinin yanına ekleyin.

Örnek olarak elinizde sizin firmanızın fiyat ve kalite politikalarına uygun 5 catering şirketi olsun. Bunların arasında değerlendirme yapmak için her birinin halihazırda hizmet vermiş olduğu bir projesini yerinde gezerek puanlayın. Ve bir tablo oluşturarak tüm değerlendirme kriterlerini üst sekmelere, catering şirketlerini de sol sekmelere yerleştirin. Her kriter için bir çarpan belirleyin. Örnek olarak aşağıdaki gibi bir tablo oluşturabilirsiniz.

catering şirketleri değerlendirme

Tablodaki sonuçlara göre X Firması tercih edilebilmektedir. Puan olarak yakın olması sebebiyle T Firması da alternatif olarak değerlendirilebilir.

Suyun Önemi

suyun önemi

Su, yaşamımızı devam ettirebilmemiz için hayati bir öneme sahiptir.  İnsanlar besin maddelerini tüketmeden sadece ve sadece su tüketerek yaşamlarını haftalarca, günlerce devam ettirebilirler (genetik özelliklere, kilo ve vücudumuzda ki yağ oranına göre süreler insandan insana farklılık gösterebilir).  Nedeni ise, aç kaldığımız zaman vücut ihtiyacı olan enerjiyi vücutta depo olarak bulunan karbonhidrat, yağ, protein ve kalsiyumdan kullanabilmektedir. Susuzlukta ise böyle bir durum söz konusu değildir.

Vücudumuzda olması gereken su miktarı taban alınarak yapılan hesaplamalara göre, insan susuzluğa sadece 4- 7 gün dayanabilir. Sıcaklık derecelerine, vücutta bulunan su miktarına, hareketlere, kilo durumlarına göre süre daha da kısalabilir.

Her bireyin vücudundaki su oranı farklıdır. Yeni doğmuş bebeklerin vücutlarındaki su oranı % 90 iken, yetişkinlerde bu oran % 60, yaşlı bireylerde ise mevcut su oranı % 50 civarlarındadır. Su oranın vücutta en yüksek olduğu dönem bebeklik dönemidir,

Yetişkin ve sağlıklı bir bireyin gün içerisinde tüketmesi gereken su miktarı 2- 2,5 LT civarındadır.  Su için sadece besinlerden alınan su miktarı yeterli değildir. Su oranı yüksek yiyeceklerin ( kavun, brokoli, çorbalar, çay ve kahveler vb.)tüketilmesi sadece vücudumuza sıvı alımına katkı sağlar, asla su ihtiyacını tam olarak karşılamaz. Vücudumuz enerji harcadıkça suya olan ihtiyacımız daha da artar.

Organlarımızın sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirebilmesi ve vücut sıcaklığımız dengelenmesi için su önemli bir ihtiyaçtır. Vücudumuzdan, ter, idrar ve hatta nefes aldıkça bile su kaybediyoruz.

VÜCUDUMUZDAKİ SU ORANIN;

% 15’ İNİN KAYBEDİLMESİ İLE HAYATİ TEHLİKE BAŞLAR,

 % 20 SU KAYBI İSE ÖLÜM İLE SONUÇLANIR.

su

SU NEDEN ÖNEMLİDİR?

 • Organlarımızın işlevlerini yerine getirmesinde önemli rol oynar,
 • Vücudumuzda en fazla su miktarı kan ve kaslarımızda bulunur,
 • Vücudumuzdaki toksin maddelerin atılmasında yardımcı olur,
 • Hücrelerimize besin maddelerini ve oksijeni taşır,
 • Cilt ve ten sağlığı için önemlidir,
 • Vücut ısısını dengeler,
 • Yediğimiz gıdaların çözünmesine ve emilmesine yardımcı olur
 • Enerji

Hafif ve Orta derecelerde vücudumuzun susuz kalmasının sonuçları;

 • İdrar sıklığında azalma & renginde koyulaşma,
 • Tükürük kaybı & ağız kuruluğu,
 • Halsizlik, gerginlik, unutkanlık,
 • Kas ve eklem ağrıları,
 • Ağız ve göz kuruluğu,
 • Gözlerde çökmeler ve gözaltlarında morarmalar,
 • Vücut kuruluğu ( vücudun nem kaybetmesi),
 • Tansiyonda düşüş,
 • Baş dönmesi,
 • Metabolizmamız daha yavaş çalışır hale gelir .

Aşırı su kaybı durumlarında ise;

 • Cilt renginde değişimler ( solgun bir ten)
 • Vücut sıcaklığını kontrol edememe ( sıcaklık düşüşü)
 • Organların işlevlerini yerine getirememesi
 • Bilinç kaybı ( belliğin işlevini yerine getirememesi)
 • En son aşamada ise ŞOK ve daha sonrasında ÖLÜM ile sonuçlanır.
Sayfa 1/512345