İletişim: 0212 438 09 54

Yazılar

İstanbul Catering Firmaları

İstanbul’da bulunan catering firmalarını incelerken İstanbul’u lokasyon olarak ayırmak gerekmektedir. Öncelikle İstanbul Avrupa ve Anadolu Yakası olmak üzere iki önemli bölümden oluşmaktadır. Bu noktada istanbul avrupa yakası catering firmaları ve istanbul anadolu yakası catering firmaları, hem catering yemek fiyatları hem de hizmet anlayışı olarak bazı noktalarda farklılık göstermektedir.

İstanbul Avrupa Yakası Catering Firmaları

avrupa yakası

İstanbul Avrupa yakası catering firmaları, Türkiye’nin catering firması olarak en ağırlıklı bölgesinde bulunan catering firmalarıdır. Catering firmalarının sayısının fazla olması doğal olarak müşteri potansiyelinin fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Catering firmalarının sayısının fazla olması rekabetin de fazla olması, dolayısıyla yemek fiyatlarının minimum da olması anlamına gelmektedir. Öte yandan merdiven altı işletmelerin ve kalitesiz yemek firmalarının da olması anlamına gelir.

İstanbul Anadolu Yakası Catering Firmaları

anadolu yakası

İstanbul Anadolu yakası catering firmaları, yine yüksek sayıda olmasına rağmen Avrupa yakasındaki kadar yüksek sayıda müşteri potansiyeline sahip değildir. En azından taşıma yemek olarak çok daha düşük bir iş hacmine sahiptir. Buna istinaden yemek fiyatları da avrupa yakasındaki firmalara nazaran yüksektir. Öte yandan anadolu yakasındaki catering firmaları avrupadakilere göre ortalama olarak daha yüksek gelire sahip firmalar olduğundan genellikle daha kaliteli yemek arayışı içerisindedir. Bu da yemek fiyatlarının daha yüksek olması anlamına gelebilir.

Catering Şirketi Sık Sorulan Sorular

Catering şirketi ile alakalı tüm soruları cevaplayacağımız bu makalede sıkça sorulan aşağıdaki soruların cevaplarını başlıklar altında irdeleyeceğiz.

  • Catering nedir? Catering şirketi nedir?
  • Catering şirketi ararken nelere dikkat etmeliyiz?
  • Catering şirketinden nasıl fiyat teklifi istenir?
  • Bir catering şirketi ne gibi hizmetler verebilir?
  • Catering şirketi hizmet sektöründe midir yoksa üretim sektöründe midir?

catering şirketi

Catering & Catering Şirketi Nedir?

Catering, toplu yemek üretimi gerçekleştiren yemek firmalarının vermiş olduğu hizmete denmektedir. Bu hizmeti veren şirketlere ise catering şirketi ya da yemek şirketi denir.

Catering Şirketi Ararken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Aslında bu konu başlı başına bir makale konusu. “Doğru catering şirketini seçerken nelere dikkat etmeliyiz?” konulu makalemizden daha geniş bilgi edinebilirsiniz. Fakat genel olarak değerlendirmek gerekirse size en uygun catering şirketini bulmak için bir kaç temel kritere dikkat etmek gereklidir. Bunlardan ilki catering şirketinin resmi belgelerinin bulunması. Sonrasında ise catering şirketinin üretim yerini ziyaret ederek firma hakkında daha geniş bir bilgi edinebilirsiniz. Son olarak da değerlendirdiğiniz catering şirketinin referanslarını isteyebilir ya da direkt olarak referans bir projesini yerinde ziyaret edip vermiş olduğu hizmeti canlı olarak görebilirsiniz.

Catering Şirketinden Nasıl Fiyat Teklifi İstenir?

Bunun için öncelikle yemek birim fiyatı neye göre değişkenlik gösterir, bunu bilmek gerekir. Sonrasında ise firmanızın ihtiyacı olan günlük yemek adedini tespit etmeli ve eksik ekipmanlarınızı teklif istediğiniz catering şirketine açıkça belirtmelisiniz. Ayrıca hangi tabldot menüsünü istediğinizi de netleştirmelisiniz. Ya da bu seçenekler için ayrı ayrı fiyat teklifi de isteyebilirsiniz.

Bir Catering Şirketi Ne Gibi Hizmetler Verir?

Catering hizmeti üç temel hizmet noktasında ayrışmaktadır:

  1. Taşımalı Yemek Hizmeti
  2. Yerinde Yemek Üretim Hizmeti
  3. Organizasyon Hizmeti

Bu üç hizmetten taşıma yemek hizmeti en popüler olanıdır. Ayrıca paket yemek seçeneği de bir çok yemek firmasının vermiş olduğu bir hizmet türüdür.

Catering Şirketi Hizmet Sektöründe Midir Yoksa Üretim Sektöründe Midir?

Catering şirketi her ne kadar yemek üretimi gerçekleştirmiş olsa dahi, yemeğin yanında bir çok hizmet barındırdığından hizmet sektöründe olduğunu söylemek daha doğru olacaktır. Çünkü yemek üretimi yalnızca herhangi bir şey ifade etmemektedir.

Catering Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Türkiye’de yüz binlerce firmanın olduğu gibi, sizin firmanızın da yemek hizmeti ihtiyacı olduğunu varsayalım. Firma çalışanlarının yemek ihtiyaçlarının karşılanması için tercih edilen iki popüler yöntem vardır. Bunların birincisi indirim kartı ve benzeri sistemlerle çalışanlarının dışarıdaki bir restoranda yemesi. İkinci yöntem ise catering hizmeti almaktır. Bu yazıda “catering hizmeti” alan ya da almayı düşünen firmalar için nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatacağız.

catering firmaları yemek üretimDoğru Catering Firmasını Bulmak

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de yaklaşık kayıtlı 5000 catering firması mevcuttur. Kayıt dışı catering firmalarını da buna dahil edersek çok sayıda catering firmasının bulunduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu catering firmalarının büyük bir çoğunluğu ciddi anlamda sağlıksız koşullarda yemek üretimi yapmaktadır. Sağlıksız koşulların yanında menü planlaması ve kullanılan malzemeler de bir soru işareti olarak karışımıza çıkmaktadır. Bu sebeple insan sağlığı gibi çok önemli bir hususun yer aldığı bu konu hassas bir şekilde incelenmesi ve araştırılması gereken bir konudur.

Hizmet Almayı Düşündüğünüz Catering Firmalarının Mutlaka Belgelerini İsteyin

Öncelikle bir catering firmasından hizmet almaya başlamadan önce ilk yapmamız gereken, firmanın resmi belgelerini istemektir. Kayıtlı catering firmalarının düzenli olarak denetlendiğini ve kayıt dışı firmalara göre daha sağlıklı şartlarda yemek üretimi yaptığını unutmayın.

Yemek Üretim Yerini Gezin

Sizin, müşteri olarak yemek üretiminin sağlıklı koşullarda yemek hizmeti almak en doğal hakkınızdır. Dolayısıyla böyle hassas bir konuda da catering firmasının yemek üretimini yerinde incelemeniz de doğal olarak talep edebileceğiniz bir durumdur. Normal şartlarda kendisine güvenen hiç bir catering firması, yemek fabrikasını müşterinin ziyaretinden rahatsız olmamalıdır.

Halihazırda Hizmet Alan Bir Referans Müşterisiyle İletişime Geçin Ya da Yerinde İnceleyin

Bir catering firması seçim aşamasında yapılacak en etkili işlemlerden birisi sizin sektörünüze benzer bir sektörde bulunan referans müşterinin aldığı hizmeti incelemek olacaktır. Çünkü yemek üretim yeri iyi dahi olsa yemek lezzetlerinde ya da yemek kalitesindeki eksikliği en kolay fark edecek olan yine müşteriler olacaktır. Bu sebeple müşterilerini memnun eden catering şirketleri sizi de memnun edecektir.

catering firması

Sayfa 1/612345...Son »